Listopad, 2022

25Listopad19:0022:00A BUDE HŮŘ (cz), DO ŘADY! (cz)PUNK19:00 - 22:00

Detail akce

A bude hůř // https://abudehur.bandcamp.com
„A bude hůř sami svůj styl označují jako underpunk. Tím je třeba rozumět ryčnou, údernou a neučesanou, přesto stále ještě dostatečně melodickou muziku vycházející z i klasického punk rocku, kterou však do jiné filozofické roviny posunují texty. Skupina je totiž inspirována tradicemi českého nejen literárního undergroundu, a tím pádem se vysvětluje ona první část složeniny, kterou ABH vymysleli jakožto označení vlastního tvůrčího počínání…“
(Petr Korál, hudební publicista)
Do Řady!
Kapela Do řady! vznikla v roce 1987 na základě odkazu bojových tradic punk-rockové kapely V3S (Vojenský třínápravový speciál), která působila v letech 1983-87 hlavně na pražské hudební scéně.
Kapelu V3S založil Petr Rajtora (voc., autor hudby a textů) s kytaristou Vladimírem Volmanem. Kapela V3S si prošla nelehkým průkopnickým údobím českého punk-rocku, kdy se jako ostatní kapely tohoto žánru potýkala s útoky ozbrojených a ba i neozbrojených složek, hájících tehdejší jediné a trvalé hodnoty české kultury. Souboj nakonec skončil remízou, protože kapela V3S se v roce 1987 rozpadla.
Právě v roce 1987 zakládá kytarista Vladimír Volman spolu s bubeníkem Janem Kyselkou, zpěvákem Jakubem Znamenáčkem, baskytaristou Petrem „Sidem“ Hoškem a textařem Františkem „Egonem“ Müllerem kapelu Do řady! Hudebně byla kapela v tomto období řazena mezi „Skunx“ což byl takový hybrid mezi punk-rockem a stylem podobným tehdejšímu street-punku, vnímavější hudební kritik ovšem je i s odstupem času schopen rozeznat inspiraci nezaměnitelným zvukem motoru vojenského třínápravového speciálu jedoucího na mazut.
Nejznámější období kapely se datuje ke konci minulého tisíciletí, v tomto období vystupuje kapela v roce 1988 na velkém festivalu v polské Jaročině ( V.Volman zde již měl natrénovaný ilegální přechod státní hranice a drzé vniknutí na scénu ještě z doby V3S) a na festivalu v Praze na Žofíně-kde hrála tehdejší kompletní punková scéna (12/89). Nahrávky Do řady! byly v tomto období vybrány na sample „Punk and Oi“ a „Akce Punk“, poté následuje oficiální turné STAGE DIVING 89 společně s italským The Crime Gang Bang.
V roce 90 dochází k zásadním personálním změnám, kdy přichází baskytarista Milan Vlček a zpěvák Pavel Vimr, který se ovšem musí oholit (v té době ortodoxní tremp) a nastupuje do té doby nejznámější sestavy Do řady!, která už s bubeníkem „Frankensteinem“ Štěpánem nahrává desku Join the Army?! V roce 94 nahrává ještě kapela CD „Amnestie“, ale pak nastává údobípersonálních změn-hlavně výčet jmen bubeníků, kteří se v kapele Do řady! na tomto místě vystřídali, by zabral většinu této webové stránky a stejně by to nikdo nečetl. V roce 2001 vstupuje kapela do nové epochy nahráním CD „Vojenský3-nápravový speciál“, při němž dochází k historickému opětovnému setkání V. Volmana a P. Rajtory, (zlé jazyky tvrdí, že se tak stalo při pravidelných kontrolách obou výše jmenovaných na geriatrické klinice, ale pro toto tvrzení chybí jakýkoli
důkaz). Zde by jistě každý spisovatel podlehl emočnímu přetlaku a ukončil by příběh zaslouženým happy endem, ne tak kapela Do řady!

více...

Čas

(Pátek) 19:00 - 22:00

X